Aktualność

Nauka bez granic

Nauka bez granic

Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” pozyskało środki na realizację projektu „Nauka bez granic” współfinansowanego z Programu Współpracy Interreg VA. Projekt realizowany był w terminie 10.05.2021- 15.12.2021, w którym wzięło udział 50 uczestników, 25 osób po stronie polskiej i 25 osób po stronie niemieckiej. Głównym założeniem projektu było wypracowanie innowacyjnych praktyk edukacji zdalnej w ramach współpracy transgranicznej.   

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych brała udział w zajęciach z robotyki Lego, chemii, fizyki oraz programowania. Ponadto zorganizowane zostały 2 warsztaty online dla uczniów po obu stronach granicy z zakresu robotyki i programowania, które zostały poprowadzone przez znakomitego nauczyciela, 5 krotnego zdobywcę Mistrzostwa Polski w programowaniu FLL, finalistę Mistrzostw Europy i Świata.

Nagrane i udostępnione zostały materiały filmowe przedstawiające eksperymenty
i doświadczenia z chemii, fizyki i robotyki wraz z tłumaczeniem. Warsztaty przyczyniły się do wzmocnienia współpracy naszych instytucji w zakresie nauki kodowania i programowania na klockach Lego (robotyka), które są podstawą do przygotowania przyszłych programistów, informatyków
i specjalistów branży IT, tak obecnie poszukiwanych na rynku pracy.

W ramach projektu zakupiono także sprzęt i urządzenia niezbędne do przeprowadzenia zdalnych zajęć i spotkań online oraz nagrywania materiałów edukacyjnych takie jak: kamera przenośna ze statywem, głośnik mobilny z mikrofonami, klocki edukacyjne Lego Spike, stół roboczy
do pracowni Lego, laptopy oraz tablety wraz z oprogramowaniem, drukarki 3D, maty/panele wygłuszające, urządzenia do dezynfekcji rąk, konsola KVM, SVICH, projektor ultrakrótkoogniskowy, ekran projekcyjny. Łączna kwota dofinansowania to 21 603,53 EUR.

 

Linki do filmów:

https://youtu.be/BS1dNdpJIcc - Żyroskop i czujnik koloru

https://youtu.be/O8jpSrY3iP4 - Mieszaniny i rozdzielanie ich

https://youtu.be/rvVb63Vzw4c - Spotkanie Lego

https://youtu.be/95P5Bdhmigw - Napięcie powierzchniowe

https://youtu.be/HSBO1sHsDOQ - Spotkanie Lego

https://youtu.be/rBXwP7FiHeY - Tęcza w próbówce

https://youtu.be/4H9BnTdhcww - Stany skupienia

https://youtu.be/dhPXT6Y27jo - Lampa chemiczna

https://youtu.be/h0lwoT7095g - Ciecz nienewtonowska

https://youtu.be/Ya6exlESC7E - Wędrująca woda

https://www.youtube.com/watch?v=F3Pqp_w8YqE - Kreatywne zajęcia LEGO